Categorie

Cancelarie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog. 

INTERVIU Cornelia Stavri, reprezentanta celei mai mari federații de sindicate din învățământ: „Un profesor umilit va produce elevi care vor suporta tot umilință“

Florinela Iosip

În ultimul an, pe fondul pandemiei, criticile îndreptate asupra profesorilor s-au înmulțit: fie că au venit din partea elevilor, părinților sau din partea colegilor de cancelarie. Afirmația profesoarei Cristina Tunegaru că 40% dintre profesori ar fi analfabeți funcțional i-a încurajat pe unii dintre membrii societății civile să reitereze și ei nemulțumirile lor. Am vorbit cu Cornelia Popa - Stavri, secretar general al celei mai mari federații de sindicate din învățământ, pentru a înțelege mai bine prin ce trec profesorii, cum se poziționează față de aceste critici și cât de eficientă este de fapt evaluarea cadrelor didactice astăzi.

25.02.2021

Alte articole

Clasă

Rezultate finale la Bacalaureat 2022: 30% dintre absolvenți au avut nota scăzută după contestații. Un elev a avut nota schimbată din 2.80 în 9.80

Redacția Școala 9

Ministerul Educației a publicat rezultatele finale, după contestații, la examenul de Bacalaureat 2022. După recorectare, rata de promovare la nivel național a crescut cu aproape două procente, ajungând la 75,2%. Pentru 120 de elevi, media a fost schimbată cu mai mult de două puncte. 

01.07.2022
Clasă

Cum privesc adolescenții relațiile

De Silvia Guță*

Un an de ateliere interactive despre relațiile de cuplu dintre liceeni a arătat că tinerii și-ar dori să poată vorbi despre ce-i frământă cu adulții din viețile lor, dar aceștia sunt de cele mai multe ori inaccesibili.

29.11.2019
Clasă

Întoarcerea. Peste 8 mii de copii au revenit în pandemie din străinătate și s-au înscris în școlile românești

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Mii de copii se întorc în țară anual și se înscriu la școală. În 2020, anul în care a izbucnit pandemia, au fost peste 8 mii, cu 6% mai mult decât în 2019. Școala 9 a mers în Suceava, județul unde s-au înscris la școală 700 de copii reveniți din alte țări, numărul cel mai mare din toată țara, devansând chiar și Bucureștiul. În Teleorman, s-a întors un număr dublu față de dinainte de pandemie. Cei mai mulți dintre părinți spun că picătura care a umplut paharul a fost criza sanitară și că oricum visau demult să se întoarcă acasă. Începând de luni veți citi poveștile lor, ale copiilor care se românizează și ale părinților atrași magnetic și adesea naiv de pământul unde le sunt rădăcinile. În seria de reportaje „Întoarcerea” veți afla și povestea profesorilor care de ani buni trec, prin acești elevi veniți din Italia, Spania, Marea Britanie sau Germania printr-un schimb de experiență internațional.

03.09.2021