Un regim alimentar nesănătos dobândit în anii de facultate va avea urmări negative în viața viitorilor adulți, chiar pe zeci de ani, arată un studiu publicat în revista Preventive Medicine Reports. Cercetătorii au descoperit că dacă tinerii consumă constant dulciuri, băuturi zaharoase și alimente bogate în grăsime vor avea mai târziu probleme grave de sănătate.
Ministerul Educației lucrează la un chestionar de evaluare a procesului didactic de către elevi. Ideea nu este una nouă. Până acum elevii au încercat să facă un formular după știința lor și să-l distribuie în școli. De data asta, un sociolog, un psiholog și un expert în evaluare lucrează la itemi. Potrivit secretarului de stat în Ministerul Educației Radu Szekely, din această toamnă va fi implementată varianta-pilot doar în școlile care doresc. Profesorii nu primesc nici sancțiuni și nici nu li se taie din salariu dacă feedback-ul de la elevi nu este pozitiv, ci șansa de a-și îmbunătăți metodele.
În fiecare după-amiază de vineri, un reporter Școala9 scrie despre cele mai importante informații cu care rămânem din știrile săptămânii în educație.